ویژه نامه عید غدیر

ویژه نامه عید غدیر

غدیر از اساسی ‏ترین برنامه ‏هاى پیامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شكوه اسلام و قرآن بود. او در بازگشت از حجة‏الوداع آخرین رسالت ‏خویش را انجام داد. زیرا خدایش فرموده بود: " یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمك من الناس ان الله لا یهدى القوم الكافرین."(مائده/67)
اى پیامبر، آنچه از سوى پروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پیامش را نرسانده‏اى؛ خداوند تو را از گزند مردم نگه مى‏دارد. خداوند گروه كافران را هدایت نمى‏كند.

در پى اجراى اوامر پروردگار و معرفى وصى و جانشین خود على ‏بن‏ابى‏طالب(ع) آیه اكمال دین: «الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتى و رضیت لكم الاسلام دینا؛ امروز دین شما را كامل كردم و نعمت ‏خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم‏» نازل و روز غدیر جشن ولایت و وصایت ‏شد.

اهل بیت پیامبر و امامان بر حق شیعه، كه نگاهبان اسلام حقیقى بودند و سعى داشتند آن را از خطرات دور سازند، از هر فرصتى بهره بردند تا غدیر را زنده بدارند و آن خاطره گرامى و به یاد ماندنى را مطرح كنند؛ زیرا در تابش آفتاب غدیراهداف والاى پیامبر جامه عمل ‏پوشید و براى فتنه‏انگیزى كج‏ اندیشان فرصت ‏باقى نماند.

نگاهى گذرا به سیره فاطمه و امیرمؤمنان علیهماالسلام و دیگر امامان راستین شیعه ما را با اهمیت واقعه غدیر و نقش عظیم و سرنوشت‏ساز آن هدایت و نیكبختى بشر آشنا مى‏سازد.

راویان، نویسندگان و مفسران اهل سنت و شیعه به واقعه غدیر و آیات نازل شده درآن توجه بسیار داشته‏اند. برخى از علماى شیعه مانند علامه طبرسى روایات نزول آیه تبلیغ در سرزمین غدیر را مشهور دانسته‏اند. از اهل سنت ابوالقاسم عبیدالله بن‏عبدالله حسكانى، از دانشمندان اهل سنت، نیز همین را مطرح مى‏كند. او احادیث غدیر را در دوازده جزوه دسته ‏بندى كرده، آن را «دعاء الهداة الى اداء حق الموالاة‏» نامیده است.

ابوالعباس احمد بن‏محمد بن‏سعید مشهور به ابن‏عقده - مورد اعتماد مذاهب چهارگانه اهل سنت - دراین باره كتابى به نام «حدیث الولایة‏» تدوین كرده است.

علامه امینى نیز كتاب گرانسنگ «الغدیر» را، در یازده مجلد، به رشته نگارش درآورد. آنچه در مجموعه این آثار جلب توجه مى‏كند موضعگیرى آشكار ائمه اهل بیت علیهم السلام درباره این واقعه مهم است، موضعگیریهایى كه ازاهمیت غدیر و نقش آن در سعادت بشر پرده برمى‏دارد.

جهت مشاهده مکان فعلی غدیر خم کلیک کنید

سید رضا نریمانی | مثل مجنون که جنونی شده ام

مثل مجنون که جنونی شده ام نه زبونی دل و جونی شده ام #سید_رضا_نریمانی #سرود
mohsen
توسط mohsen

نماهنگ خانه پدری

نماهنگ خانه پدری با صدا و بازی حمیدرضا برقعی

نماهنگ بسیار زیبا عید غدیر با صدای صابر خراسانی

به احترام تو از جای خود زمین پا شد
mohsen
توسط mohsen

نماهنگ بسیار زیبا عید غدیر با صدای صابر خراسانی

حاج محمود کریمی | نه لوح و نه قلم بود

مولودی خوانی در وصف امیرالمومنین (ع) با زیرنویس عربی حاج محمود كریمی
mohsen
توسط mohsen

نماهنگ «آفتاب» ویژه عید سعید غدیر

اجرا: گروه عقیق شعر: قاسم رسا خراسانی موسیقی: امید روشن بین تهیه کننده و کارگردان: مهران علوی
mohsen
توسط mohsen

هرکی امام علی(ع) رو نمیشناسه این کلیپ رو ببینه

سوگند میخورم که نبی شهر علم بود / شهری که جز علی در دیگر نداشته است طوری ز چارچوب در قلعه کنده است / انگار قلعه هیچ زمان در نداشته است
mohsen
توسط mohsen

نماهنگ «کجایی فاتح خیبر»

گروه فرهنگی نوای یاس
mohsen
توسط mohsen

حاج مهدی رسولی | از سینه یاعلی میجوشه

از سینه یاعلی میجوشه (سرود)
mohsen
توسط mohsen

نماهنگ رستاخیز بمناسبت غدیر

کاری از گروه نوای انتظار
mohsen
توسط mohsen